6 korzyści płynących ze słuchania piosenek w kontekście uczenia się języka obcego

Autor: Angelika Stanula

Muzyka niesie za sobą ogromną moc – potrafi relaksować, poprawiać nastrój, a nawet uzdrawiać. Warto zwrócić również uwagę na jej pozytywny wpływ na naukę języka obcego. Słuchanie piosenek może okazać się świetnym sposobem na rozwinięcie swoich kompetencji językowych. Co dokładnie możesz dzięki temu osiągnąć?

Uczenie się w sposób naturalny

Utwory zazwyczaj zawierają naturalną mowę potoczną, co pozwala poznać „żywą” stronę języka a nie tylko sztywne, schematyczne formy. Poza tym, piosenki są bogate w idiomy i wyrażenia, które można określić jako powszechne w danym języku. Słuchanie piosenek jest pomocne w  zrozumieniu, w jaki sposób język jest używany w realnych sytuacjach.

Moc zapamiętywania i powtarzalności

Melodia i rytm utworów muzycznych mogą być świetnym sposobem na utrwalanie słownictwa i gramatyki poprzez występującą powtarzalność. Z całą pewnością łatwiej zapamiętać piosenki niż suche zasady gramatyczne, czy długie listy słówek do wyuczenia. Dzięki muzycznemu akcentowi wiedza językowa czasami jest przyswajana mimochodem. J

Rozwijanie kompetencji słuchania

Słuchanie piosenek umożliwia doskonalenie umiejętności rozumienia mówionego języka. Jest to niezwykle pomocne w oswajaniu się z różnymi akcentami i szybkością mówienia. Ma to duże znaczenie w rzeczywistych sytuacjach komunikacyjnych. A przecież oto tak naprawdę chodzi w nauce języka obcego 😉

Dodatkowa motywacja i masa przyjemności

Uczenie się z wykorzystaniem przyjaznych metod z całą pewnością jest bardziej efektywne a przez to dostarcza motywacji do dalszego rozwoju. Słuchanie ulubionych piosenek umila czas i jednocześnie może być źródłem satysfakcji z rozumienia tego, co się słyszy. Właśnie tak łączy się przyjemne z pożytecznym. 

Ćwiczenie wymowy

Słuchanie i śpiewanie piosenek to świetny sposób na doskonalenie wymowy i intonacji. Naśladowanie wykonawców może sprawić, że nasz akcent znacząco się poprawi. Ponadto, ma to również swoje odzwierciedlenie w uzyskaniu płynności w komunikowaniu się.

Rozwój kulturalny

Nie można pominąć faktu, iż piosenki w wielu przypadkach umożliwiają poznanie kontekstu kulturowego danego kraju. Dzięki temu możesz nauczyć się nie tylko języka obcego, ale także poznać kulturę i zwyczaje danego państwa, czy regionu. Poza tym, będzie Ci o wiele łatwiej podczas podróży lub w interakcjach z native speakerami.

Nauka wcale nie musi być przykrym obowiązkiem, ale można połączyć ją z przyjaznymi warunkami sprawiającymi, że uczenie się staje się przyjemnością. Wystarczy spojrzeć na z pozoru oczywiste czynności i ubogacić je o aspekt językowy. Słuchanie muzyki pod prysznicem, czy podczas joggingu może okazać się efektywną lekcją języka obcego. Miłego słuchania! 

Wybierz interesujący Cię kurs i wyślij zgłoszenie

Kwalifikacja do grup jest bezpłatna i niezobowiązująca. Koordynator kursów skontaktuje się w kolejnym dniu roboczym.


Zapisz się
© 2020 - 2024 Columbus. All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: emedia