6 ważnych aspektów dotyczących edukacji dzieci w zakresie języka obcego

Autor: Angelika Stanula

Edukowanie dzieci w obrębie języka obcego jest istotnym elementem ich wzrastania. Rozpoczynanie nauki języka obcego już od najmłodszych lat przynosi wiele benefitów i zdecydowanie korzystnie wpływa na rozwój poznawczy oraz kulturowy dziecka. Wczesny kontakt z językiem sprawia także, że młody człowiek dobrze radzi sobie w interakcjach społecznych.

Raczkowanie z językiem obcym

Im wcześniej dziecko zaczyna swoją przygodę z językiem obcym, tym większe są szanse na osiągnięcie biegłości w tym języku w przyszłości. Dzieci w młodym wieku są bardziej elastyczne pod kątem zdolności poznawczych i bardziej podatne na przyswajanie języka. Dlatego warto umożliwić dziecku kontakt z językiem od maleńkości.

Metodyka nauczania a wiek

Należy posiłkować się specjalnymi metodami nauczania, odpowiednimi dla wieku dzieci i ich poziomu percepcji. Dla najmłodszych dzieci nauka języka powinna być połączona z zabawami i piosenkami. Warto także wprowadzać elementy językowe do rymowanek oraz gier, które dodatkowo angażują ich w sposób przyjemny i interesujący. Nic nie sprawia większej frajdy niż nauka poprzez zabawę .

Język obcy w otoczeniu dzieci

Język nie może być oderwany od otoczenia najmłodszych. Dzieci powinny mieć możliwość zanurzenia się w języku obcym poprzez codzienne interakcje i posługiwanie się językiem w różnych sytuacjach, nawet tych najprostszych. Mogą one obejmować korzystanie z języka obcego w domu, żłobku, przedszkolu, oglądanie filmów, czy bajek lub słuchanie muzyki w tym języku.

Wielokulturowość w parze z językiem obcym

Nauka dzieci w zakresie języka obcego powinna również uwzględniać aspekty kulturowe i społeczne związane z konkretnym językiem. Dobrze, by mali uczniowie mieli szansę zdobyć wiedzę na temat innych kultur, powiązanych z nimi tradycjami i zwyczajami.  Język nie jest nigdy oderwany od danej kultury, dlatego warto zwrócić uwagę na ten często pomijany aspekt i tym samym poszerzać horyzonty najmłodszych.

Systematyczność jako klucz do nauki języka obcego przez dzieci

Regularność w praktykowaniu i poznawaniu teorii jest niezwykle istotna w nauce języków obcych. Dzieci powinny mieć systematycznie przeprowadzane zajęcia językowe oraz możliwość użycia języka w codziennych sytuacjach. Kontynuacja nauki przez dłuższy czas przynosi najlepsze rezultaty. Może warto w takim razie pomyśleć o jakimś cyklu zajęć z języka obcego realizowanym na przestrzeni kilku lat?

Radość płynąca z nauki

Edukacja języka obcego ma przede wszystkim wiązać się z radością i przyjemnością. Dzieci powinny być zachęcane do eksperymentowania z językiem, tworzenia własnych zdań i aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Warto dołożyć wszelkich starań do tego, by najmłodsi  kojarzyli naukę języka obcego z dobrą zabawą, energią oraz swobodą.  To właśnie odpowiednia motywacja i pozytywne podejście są kluczowe dla efektywnego przyswajania wiedzy.

Pamiętajmy, że dziecko wymaga indywidualnego podejścia. Każdy człowiek uczy się w innym tempie, ma inną percepcję, zróżnicowane predyspozycje, czy preferencje. Dlatego warto zachęcać najmłodszych  do pogłębiania swoich kompetencji językowych w sposób, który najbardziej odpowiada ich usposobieniu i przez to stanie się dla nich jedną z ulubionych życiowych aktywności.

Wybierz interesujący Cię kurs i wyślij zgłoszenie

Kwalifikacja do grup jest bezpłatna i niezobowiązująca. Koordynator kursów skontaktuje się w kolejnym dniu roboczym.


Zapisz się
© 2020 - 2024 Columbus. All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: emedia