Jak utrzymać w pamięci wyuczony język?
Autor: Angelika Stanula
Uczenie się języka obcego jest długotrwałym procesem, który ma na celu osiągnięcie poziomu umożliwiającego swobodne porozumiewanie się. Jednak, ludzka pamięć ma to do siebie, że bez regularnego praktykowania i obcowania w środowisku, gdzie ów język jest powszechnie stosowany, pewne słówka, zwroty, czy zasady gramatyczne mogą zostać zapomniane. Dlatego niezwykle ważnym jest to, by po nauczeniu się danego języka umieć go „zatrzymać w swojej głowie” i nie zmarnować włożonego dotychczas wysiłku. Jak to zrobić?
Praktyka w drodze ku doskonałości
Kluczem do tego, by nie zapomnieć wyuczonego języka jest regularne praktykowanie i powtarzanie. Warto poświęcić trochę czasu w ciągu dnia, by odświeżać i utrwalać zdobytą wiedzę. Stwórz w sobie nawyk codziennego obcowania z wyuczonym językiem! Świetnym sposobem na to jest czytanie książek w tymże języku, czy chociażby słuchanie piosenek. Bardzo ważne, by dbać również o aspekty komunikacyjne i regularnie prowadzić konwersacje w języku obcym. Jeśli chcesz być coraz lepszy językowo, musisz wciąż doskonalić swoje kompetencje a nie spoczywać na laurach!
Nieustanny kontakt z językiem
To, że w kraju, w którym mieszkasz nie używa się wyuczonego przez Ciebie języka na co dzień, nie oznacza, że jesteś skazany na zaniechanie kontaktu z nim. Może warto zapisać się do jakiejś grupy konwersacyjnej lub po prostu odbywać zajęcia z native speakerem? Istnieje także wiele aplikacji pomocnych w utrzymywaniu kontaktu z językiem obcym. Dobrym pomysłem na utrzymanie go w pamięci jest również zmiana języka docelowego na urządzeniach mobilnych, których używasz w pracy, czy w wolnym czasie. Pamiętaj, że każdy wyjazd za granicę może być szansą na praktykowanie wyuczonego języka. Zasłużony odpoczynek będący przyjemnością możesz połączyć z rozwojem językowym.
Wiedza i umiejętności nie są nam dane raz na zawsze. Pomimo ich osiągnięcia i poczucia biegłości należy je ciągle utrwalać i poszerzać. Najważniejsze to świadomość samodoskonalenia, ciągły zapał do rozwoju i wytrwałość. Spraw, by wyuczony język towarzyszył Ci jak najczęściej, najlepiej codziennie. Nie warto zatrzymywać procesu uczenia się języka obcego, ponieważ spowoduje to obniżenie Twojego obecnego poziomu. Czasem droga bywa kręta i wyboista, ale wizja mety i osiągnięcia celu rekompensuje wszelkie wysiłki. 😉